Krof z marmelado je najbolj značilna sladica za pustni čas. Brez njega si je pravzaprav praznik norčij težko predstavljati, povezan pa je tudi z drugimi legendami in priljubljen povsod po svetu. K sreči lahko krofe z marmelado in z različnimi drugimi polnili najdemo v prodajalnah skozi vse leto – marsikdo rad poseže po njih ne glede na to ali je pust, ali ne. Predvsem so priljubljeni pri otrocih, pa tudi starejši se jim težko uprejo.
Krofi so bili včasih podobni krempljem ali kljukam in izvirajo iz dunajske kuhinje. Kasneje se je njihova oblika spremenila – postali so okrogli in dobili značilni »krancelj«, brez katerega jih danes skoraj ne poznamo. Ker ocvrto testo sega daleč v zgodovino, je čisto mogoče, da so jih v Evropo med svojimi obleganji prinesli turki, ti pa so se zaradi izjemnega okusa, pri Evropejcih »prijeli in obdržali«.
V preteklosti so bili krapfi precej manjši od današnjih, prav tako niso imeli polnila. Skozi leta so postajali vse večji ter bolj nasitni in nekje na začetku 19. stoletja so jim dodali marmelado. Včasih je bilo polnilo izdelano iz brusnic ali sliv, danes pa prevladuje marelični nadev, ki je pri nas postal tradicionalen. Prav tako so jih cvrli v maslu, oziroma svinski masti, sedaj pa se skoraj praviloma uporablja rastlinsko olje, saj so ocvrti v olju manj mastni in lažji za želodec.
Kakšna je razlika med njimi? In zakaj luknja? Predvsem jih je lažje speči. Za peko naših, tradicionalnih krofov z marmelado, je potrebnega kar nekaj znanja in izkušenj, saj se kar hitro zgodi, da so znotraj surovi, od zunaj pa preveč zapečeni. Američani so se znašli po svoje in krofom naredili luknjo, zaradi katere se brez težav enakomerno spečejo – vročina hitro doseže celo sladico.
Ker je luknja tam, kjer bi moralo biti polnilo (ki ga seveda ne morejo dodati), so naredili pravo umetnost z njihovim krašenjem in barvnimi oblivi. Uporabljajo glazure, sadje, posipe, bonbone, zdrobljene piškote, slanino, maslo in mnogo drugega, kar pa jih po okusu nikakor ne približa našim. Za vzhajanje uporabljajo pecilni prašek in sodo bikarbono, mi pa stari dobri kvas, ki se še vedno najbolje obnese. Res je, da so lepi na pogled in nekaj posebnega, vsi, ki ste jih kdaj poskusili, pa se zagotovo strinjate, da so naši boljši; poleg tega ima takšen krof kalorije, kot jih slovenski nima niti približno.
Krof z vanilijevo kremo je postal priljubljena sladica tudi pri nas, zato ga lahko najdete na prodajnih policah skozi vse leto. V ponudbi blagovne znamke Tvojih 5 minut boste našli okusne krofe z vanilijevo kremo, ki smo jim dodali temni kakavov obliv, da so še slastnejši.
Ti so zelo podobni italijanskim »bombolonom«, kvašenemu pecivu, polnjenem z vanilijevo ali jajčno kremo, le da so slednji napolnjeni iz zgornje strani. Podobni so tudi izraelskim »sufganiyotim«, ki imajo različne nadeve: marmelade, čokolado, kavni ekstrakt, jajčno ter vanilijevo kremo. Ni čisto jasno, kdo je prvi začel s kremo, je pa pogosto polnilo na različnih koncih sveta.
Pri nas ji gospodinje pogosto dodajo rum, ki poskrbi za posebno aromo in maslo da ima lepo, mazavo strukturo. Po vrhu jih posujejo s kokosovimi kosmiči ali s sladkorjem v prahu, mi pa smo se odločili za sladkorne mrvice, ki popestrijo temno čokoladno barvo. Torej, če ste se naveličali klasičnih krofov z marmelado, si privoščite krof z vanilijevo kremo, ki bo pobožal in razvajal vaše brbončice malo drugače kot ste vajeni.
Krof kalorije skrbijo mnoge, ki pazijo na postavo, ali se borijo s tem, da bi zmanjšali svojo telesno težo. Dejstvo je, da krofi ne redijo nič bolj kot druga hrana, naj bo ocvrta, ali pečena. Sestavljajo jih ogljikovi hidrati, ki jih telo od časa do časa potrebuje, seveda pa ne preveč. Belo moko in marmelado jeste za zajtrk. Drži? Tudi med vsebuje veliko sladkorja, torej ogljikovih hidratov, katerim bi se naj izognili. Tudi to je res. Si za večerjo namažete na kruh pašteto ali topljeni sirček? Pa smo spet pri kruhu, katerega glavna sestavina je moka.
Krof kalorije niso nič bolj »nevarne« kot kalorije katerekoli druge sladice, ki je izdelana iz moke in sladkorja. Težava je v tem, da krofi ne vsebujejo veliko mikrohranil (vitaminov in mineralov), kar lahko nadomestite s svežim sadjem in zelenjavo ter si vseeno od časa do časa privoščite krof kalorije. Če ste na dieti, boste lažje zdržali, ko si boste malce »privezali dušo«.
Krof z marmelado in ostale sladice redijo, če jih pojeste več kot običajno, kar se najpogosteje zgodi med prazniki. Težava torej ni v sestavi, temveč v količini hrane in premalo gibanja. Privoščite si sladico in prehodite kakšen kilometer več, da boste imeli čisto vest.
V ponudbi Tvojih 5 minut vas poleg marmeladnih (tudi borovničevih), čakajo še krofi s kakavovo – lešnikovo, mangovo in vanilijevo kremo ter mnogi drugi okusni prigrizki, ki vam bodo polepšali dan in napolnili želodec.