Sendvič, kot ga poznamo danes izvira iz 18. stoletja iz Evrope. Vrednost sprva moškega okrepčila med ponočevanjem je kaj hitro prepoznala visoka družba, ki je prigrizek postregla med večerjo. Ime je dobilo po angleškem aristokratu iz 18. stoletja Johnu Montaguju, bolj znanem, kot grof Sandwiški IV. Ta naj bi med dolgimi igrami na srečo, užival v slani govedini med dvema kosoma kruha, kar mu je dopuščalo, da ni potreboval pribora.
Danes je znani obrok največkrat sestavljen iz mesa, zelenjave in narezanega sira položene med ali na rezine kruha. Definicija tega priročnega grižljaja se po svetu nekoliko spreminja, saj je v različnih državah, različno obdavčen. Poleg krofa in toasta je ena izmed najbolj razširjenih prenosnih vrst hrane in na presenečenje mnogih pomemben del mediteranske diete.
S hitrim načinom življenja se je spremenila tudi prehrana. Visoka vsebnost soli, sladkorjev in nasičenih maščob je poskrbela za slabo sestavo hranil, ki negativno vplivajo na zdravje. Študije so pod drobnogled vzele 17 prehranskih lastnosti priljubljenega prigrizka. Idealne referenčne vrednosti makrohranil so med tem bile pridobljene z energijsko porazdelitvijo sredozemske diete.
Sestava, ki pokriva 10 % celotne energijske sestave, je vključevala 8 g maščob, 34 g ogljikovih hidratov in 9 g beljakovin. Ob tem pa tudi 2,8 g nasičenih maščobnih kislin in 2,78 g večkrat nenasičenih maščobnih kislin. Takšen priboljšek je pokril 100 % idealnih prehranskih priporočil, zato velja za uravnoteženega.
Sendvič je obrok, ki sproža kar nekaj razprav. Medtem ko se mu nekateri zaradi kruha, polnega ogljikovih hidratov raje, izognejo, spet drugi uživajo v uravnoteženem grižljaju. Podobno kot toast je tudi ta obrok nadvse prilagodljiv, kar pomeni, da ste lahko ustvarjalni ter sestavite obed, ki ustreza vašim potrebam po energiji. Raznolikost je pri tem ključnega pomena, saj mora uravnovešeno kosilo vsebovati pester nabor hranil, vključno z minerali, vitamini in antioksidanti. Številni menijo, da hiter grižljaj na poti ni zdrava prehrana. A imajo dragocena hranila, ki se nahajajo v takšnem priboljšku, veliko koristi za zdravje, treba je vedeti le, katere izbrati.
Če si želite manj kaloričnega in s hranili bogatega obroka, se boste morali izogniti prelivom. Ti imajo skoraj toliko kalorij kot krof in visoko vrednost nasičenih maščob. Prednost dajte živilom, ki zagotavljajo večjo hranilno vrednost, kot so beljakovine. Meso je izvrsten vir beljakovin in kosilo s piščančjim mesom, pršutom ali šunko ima veliko beljakovin in zelo malo maščob. Beljakovine so ključnega pomena za zdravje telesa, saj so prisotne pri raznovrstnih procesih v telesu, vključno s proizvodnjo hormonov, encimov in obnavljanjem tkiv.
V prehrani jih lahko dobite še s tuno in jajci. Vrsta maščob, vključenih v ta obrok, pa dobro vpliva na zdravje srca. Nenasičene maščobe znižajo raven holesterola in zmanjšajo vnetje v telesu. Količina pridobljenih vlaknin pa se razlikuje glede na vrsto prigrizka, najsi gre za toast ali kruh, ter glede na dodano zelenjavo.
Sendvič je hranilen obrok in takšnemu vselej prija posladek. Kljub temu da je vaš življenjski slog zdrav, je tu in tam dobro zagristi v sladico, kot je krof. Njegova zgodovina je precej pestra, podobno pecivo so poznali že stari Egipčani in Rimljani, ki so ga prinesli vse do Dunaja. Tam so manjše pecivo poimenovali krapfo. Narejen je bil iz slanega ali sladkega kvašenega testa, ocvrtega v maščobi, kot je rastlinsko olje, prečiščeno maslo ali mast.
Slednjo priporočajo Nizozemci, ki so odkrili Olykoek, kar v prevodu pomeni oljna torta. Recept zanjo se je prvič pojavil v 17. stoletju v nizozemski kuharski knjigi, po njem pa je kepa testa za kratek čas pomočena v vrelo mast. Slaščica se tradicionalno pripravi ob koncu starega in začetku novega leta. Takšne sladice so v 19. stoletju prejšnjega stoletja bile prestižna hrana, saj so vsebovale sladki posip iz trsnega sladkorja, ki je bil drag. Čeprav so takšni poobedki danes del vsakdanje prehrane, pa si jih večina privošči ob praznikih.
Sendvič je le en obrok izmed mnogih, ki jih je mogoče najti v pekarni skupine Don Don d. o. o.. Na voljo so v blazinici, štručki, gurme in celo v angleški različici. Slednja namesto kruha, kot osnovo vsebuje toast. Dobite ga v dveh različicah, in sicer klasični s pizza šunko, paradižnikom, namazom, sirom in solato ali s tuno, solato, koruzo, jajcem in namazom.
Med najbolj priljubljenimi sendviči v pekarni so Pohanček, Podeželski, Kebab in Primorski. Prvi vsebuje piščančji zrezek, kisle kumarice in tatarski nadev, drugi pa pečen pršut, jajce in hrenov namaz. Za odličen okus tretjega poskrbijo pečen piščanec, paradižnik, sveže zelje in jogurtov namaz z avokadom, četrti pa se ponaša s pečenim pršutom, koruzo, svežo rukolo, namazom in sirom.
Pekarna strankam ponuja še pakiran kruh, in sicer temno, koruzno in polovičko s semeni ter pekovsko pecivo. Vključno z lepinjami, bombetami s semeni, maslenimi in makovimi štručkami, belimi žemljami, burger buns in hot dog štručkami. Ne nazadnje pa se boste v pekarni lahko posladkali, saj ponudba obsega krof na raznorazne načine. Cvrto fino pecivo iz kvašenega testa je na voljo z lešnikovim polnilom, kokosom in mangom, borovnicami, mareličnim polnilom, vaniljo in čoko lešnikom.