Toast poznamo vsi in lahko rečemo, da je skoraj nepogrešljiv na našem jedilniku. Ampak ali ste se že kdaj vprašali, kako in kdaj je nastal in predvsem zakaj? Čeprav smo morda mnenja, da ga poznamo šele v sodobni prehrani, pa segajo njegovi začetki nastanka daleč nazaj v zgodovino. In to celo v obdobje Rimskega cesarstva. Seveda je bil kruh že takrat nepogrešljivo živilo. Toda takrat ni bilo trgovin, v takšni obliki, kot jih poznamo danes. Niso imeli hladilnikov ali zamrzovalnikov, da bi živila shranjevali.
Legenda o nastanku pravi, da bi se naj ravno zaradi starega kruha, pojavil toast kruh. Nekdo naj bi se v tistih časih naveličal jesti star, trd kruh, zato ga je zavrgel v ogenj. Seveda ga je nekaj kosov zgrešilo in pristalo ob plamenih, kjer so se lepo zapekli in dobili značilno karamelno rjavo barvo. Nekdo drug naj bi ta zapečen kruh našel, ugriznil vanj in odkril slastno dobroto z zapečeno hrustljavo skorjico in mehko sredico, ki ga danes poznamo pod imenom toast.
Ali zgodba drži ali ne, ne bomo nikoli vedeli, a nekaj resnice verjetno bo na tem, kajti beseda “tostum” latinsko pomeni ožgan, dejansko pa so ga res pripravljali tako, da so star kruh položili na kamen ob ognju, pozneje pa na žično ogrodje nad ognjem in ga ožgali. Medtem ko je bil pri navadnih ljudeh ta rjavi kruh zelo priljubljen, pa naj bi ga Cezar za rimsko elito prepovedal in celo odločil, da je postrežba rjavega kruha bogatim zločin, ki se kaznuje z zaporno kaznijo.
Toast kruh danes enostavno pripravimo v električnem opekaču. A davno pred izumom elektrike in aparata za peko, so se trudili na vse mogoče načine in z različnimi pripomočki, da bi pripravili najboljši toast: od vročih kamnov, žičnih okvirjev, vilic za opekanje in podobno. Obstajale so vilice z dvema ali tremi kraki, takšne z majhnimi pladnji pod kraki, da ne bi kruh padel v ogenj in celo takšne, na katerih je bilo možno opeči veliko kosov naenkrat.
Glede na to, da je toast kruh zelo priljubljen, ni presenetljivo, da je bil opekač prvi gospodinjski električni aparat, ki se je pojavil po iznajdbi elektrike in to takoj za svetilko. Žal pa prvi opekači niso bili preveč varni za lastnike, saj so imeli napeljavo na zunanji strani. Pa tudi uporabni ne preveč, saj so lahko opekli le eno stran kruha naenkrat. Toda izboljšave so prihajale hitro in prodaja opekačev je vzcvetela.
Patenti so večinoma prihajali iz Velike Britanije in Amerike, saj je sploh v Angliji toast sestavni del zajtrka in popoldanskega čaja. So se pa z razširjenostjo po celem svetu pojavljale tudi zanimive različice in kombinacije: toast z maslom, z marmelado, s fižolom, z arašidovim maslom, s sirom in druge lokalne specialitete. Kateri od njih pa je najboljši toast, je seveda stvar navade in okusa posameznika.
Najboljši toast je tisti s svetlo rjavo hrustljavo skorjico in sočno mehko sredico, ki se kar topi v ustih. Ko opečemo kruh, pride do kemične reakcije, pri kateri aminokisline in sladkorji vzajemno delujejo in ustvarijo karamelno barvo ter značilno teksturo in okus. Ko se vročina, aminokisline in sladkorji srečajo, iz teh dveh sestavin nastanejo rjavi polimeri (imenovani melanoidini). Podobna reakcija poteka tudi pri pripravi nekaterih drugih živil in je zaslužna na primer za okus piva, pražene kave, pečenega mesa ali ocvrtega krompirčka.
Toast velikokrat uživamo za zajtrk namesto kruha in nanj nanašamo maslo, marmelado ali druge namaze. Nepogrešljiv je v kombinaciji z maslom in tatarskim biftekom ali kot podlaga za mini pice. Srečamo ga celo kot sestavino nekaterih malo drugačnih sladic. Skratka, uporabimo ga lahko marsikje, ne samo kot samostojno živilo.
Sodobni trendi v prehrani imajo vpliv tudi na to, da najdemo v trgovinah toast kruh različnih okusov in velikosti. Blagovna znamka Tvojih 5 minut ponuja pestro izbiro slastnih pakiranih kruhov, s katerimi zadovolji vse, še tako zahtevne želje in okuse. Pomembno je predvsem to, da so čisto vsi narejeni z veliko ljubezni, z odgovornostjo do naših strank in popolnoma brez aditivov. Nekateri še vedno prisegajo na klasiko in zanje pripravljamo pšenični beli toast, v dveh velikostih, standardnih in maxi kosih. Za tiste, ki prisegajo na bolj bogat poln okus, je na voljo masleni toast. Nekateri pa imajo raje polnozrnatega, z dodanimi sončničnimi in lanenimi semeni.
Poleg toasta so na izbiro tudi narezane in pakirane polovičke hlebčkov temnega, koruznega ali polnozrnatega kruha s semeni. Da res nihče ne bi ostal brez malice ali priboljška po kosilu, poskrbimo z okusnimi sendviči, krofi in pekovskim pecivom. Vsi naši izdelki so priročni tudi za na pot, saj so pakirani v lične embalaže. Najdete jih v številnih prodajalnah po vseh Sloveniji, razen seveda, če jih je ravnokar zmanjkalo, ker so tako zelo slastni. Zato pohitite do najbližje trgovine ali bencinskega servisa in si privoščite nekaj za razvajanje brbončic iz naše raznolike ponudbe.